Indywidualne Poradnictwo Żywieniowe i Dietetyczne Agnieszka Muszyńska

Analiza składu ciała

Tradycyjne metody, takie jak pomiar samej masy ciała, wskaźnik BMI, kontrolowanie obwodów czy też pomiar fałdów skórnych nie dają całkowitego obrazu składu masy ciała.

W gabinecie przeprowadzamy profesjonalną analizę składu ciała wykonaną urządzeniem firmy TANITA wykorzystującym metodę bioimpedancji elektrycznej (BIA). Technika ta jest jedyną nieinwazyjną, szybką i dokładną metodą badania pełnego składu ciała.

Dzięki wbudowanym elektrodom przez ciało pacjenta przepływa niewyczuwalny sygnał elektryczny o różnych częstotliwościach. Ciało człowieka składa się w znacznym stopniu z wody, która jest doskonałym przewodnikiem, mięśnie zawierają ok. 70% wody co sprawia, że prąd przepływa przez ciało z łatwością. a tkanka tłuszczowa jest opornikiem, ponieważ jej zawartość wody wynosi tylko ok. 10%. Na podstawie wyników pomiaru oporności przeprowadzana jest analiza składu ciała. Metoda ta pozwala dokładnie określić ilość tłuszczu w ciele, ilość beztłuszczowej masy ciała, całkowitą zawartość wody, tłuszcz trzewny oraz wyliczyć indywidualne zapotrzebowanie na energię.